آیا عتاب حضرت موسی، نسبت به برادرش هارون، از این جهت بود که هارون انکار عبادت عجل می نمود (یعنی عبادت عجل را در نظام تکوین منکر میشد) و هارون او را درک نمیکرد؟

13

سوال2791:
آیا عتاب حضرت موسی، نسبت به برادرش هارون، از این جهت بود که هارون انکار عبادت عجل می نمود (یعنی عبادت عجل را در نظام تکوین منکر میشد) و هارون او را درک نمیکرد؟
🌷🌸بسم الله الرحمن الرحیم🌸🌷
#پاسخ2791
🌹علیکم السلام
🌼🌿مدعی این مطلب به خدا و رسولان خدا تهمت آشکاری وارد نموده است!
کاملا مشخص است که شخص مذکور درک صحیحی از نظام تکوین الهی نداشته و نسبت به نظام تشریع و رابطه آن با نظام تکوین نا آشناست.
🌼🌿میدانیم وقوع هر فعلی در عالم هستی هر چند که شرک و بت پرستی باشد به اذن و رخصت الهی است، یعنی تا این اذن صادر نشود فعلی به وقوع نخواهد پیوست، به زبان ساده تر فعل مخلوق در اختیار عملی زمانی به وقوع می پیوندد که اذن الهی برای تحقق آن صادر شده باشد، یعنی خالق بی همتا اختیار مخلوقش را در تحقق عملی اراده میکند و آنرا تنفیذ مینماید، این امر چنین نیست که خالق متعال فعل مخلوقش را بدون اینکه مخلوقش در آن نقشی داشته باشد اراده نماید – بلکه تحقق فعل اختیاری مخلوقش را اراده فرموده! هر چند که خالق مقتدر در هر عملی توانا و مختار است.
🌼🌿در موضوع پرستش گوساله خالق هستی مشیّت و اراده شان بر پرستش گوساله نبوده، بلکه خواست قوم بنی اسرائیل که قصد پرستش گوساله را کرده بودند اذن به تحقق خواسته آنها داده بودند!
لازم به ذکر است تحقق تمام افعال اختیاری مخلوقات بایستی به تنفیذ خدای منشیء و مرید برسد تا تحقق یابد!
🌼🌿در نظام تکوین مبنا بر توحید و یگانه پرستی است و جایی برای شرک و بت پرستی نیست، به واقع در نظام تکوین هیچ اذنی برای شرک و بت پرستی صادر نشده، در نظام تشریع مشیت و اراده الهی در چهار چوب خاص خود در تحقق نیات و اعمال مخلوقات است چه در توحید و چه در شرک و چه امورات دیگر.
🌼🌿شرک تکوینی نیست شرک عبادت حق محسوب نمیشود و نمیتوان تاویل به عبادت خدا نمود عبادت در نظام تکوین با خلوص و یگانه پرستی تحقق دارد!
دلیل روشن بر این امر آیات مذکور میباشد که شرک به جهل نسبت داده نشده نه علم:
🌻🌿الحج : 71 وَ يَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ ما لَمْ يُنَزِّلْ بِهِ سُلْطاناً وَ ما لَيْسَ لَهُمْ بِهِ عِلْمٌ وَ ما لِلظَّالِمينَ مِنْ نَصيرٍ
🌸آنها غير از خداوند، چيزهايى را مى‏پرستند كه او هيچ گونه دليلى بر آن نازل نكرده است، و چيزهايى را كه علم و آگاهى به آن ندارند! و براى ستمگران، ياور و راهنمايى نيست!
🌻🌿العنكبوت : 8 وَ وَصَّيْنَا الْإِنْسانَ بِوالِدَيْهِ حُسْناً وَ إِنْ جاهَداكَ لِتُشْرِكَ بي‏ ما لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ فَلا تُطِعْهُما إِلَيَّ مَرْجِعُكُمْ فَأُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ
🌸ما به انسان توصيه كرديم كه به پدر و مادرش نيكى كند، و اگر آن دو (مشرك باشند و) تلاش كنند كه براى من همتايى قائل شوى كه به آن علم ندارى، از آنها پيروى مكن! بازگشت شما به سوى من است، و شما را از آنچه انجام مى‏داديد با خبر خواهم ساخت!
🌻🌿غافر : 42 تَدْعُونَني‏ لِأَكْفُرَ بِاللَّهِ وَ أُشْرِكَ بِهِ ما لَيْسَ لي‏ بِهِ عِلْمٌ وَ أَنَا أَدْعُوكُمْ إِلَى الْعَزيزِ الْغَفَّارِ
🌸مرا دعوت مى‏كنيد كه به خداوند يگانه كافر شوم و همتايى كه به آن علم ندارم براى او قرار دهم، در حالى كه من شما را بسوى خداوند عزيز غفّار دعوت مى‏كنم!
🌻🌿قائلین به عبادت تکوینی عجل بر این باورند که حضرت موسی علیه السلام از ناراحتی جناب هارون علیه السلام در گوساله پرستی آزرده شدند، یعنی گویا که میبایست خوشحالی میکردند چرا که به تکوین بنی اسرائیل رفتاری تکوینی از خود نشان میدادند، به عبارتی به عبادت گوساله مجبور بودند. به یقین چنین نبوده و این ادعا تهمت به خدا و رسولان خداست.
آیات پیرامون گوساله پرستی قوم بنی اسرائیل و تنبیه و تعذیب آنها هیچ راهی را بر ادعای کذب قائلین به شرک تکوینی نمیگذارد.
🌻🌿و إِذْ وَاعَدْنَا مُوسىَ أَرْبَعِينَ لَيْلَةً ثُمَّ اتخَّذْتمُ‏ُ الْعِجْلَ مِن بَعْدِهِ وَ أَنتُمْ ظَالِمُونَ(51)
🌻🌿ثمُ‏َّ عَفَوْنَا عَنكُم مِّن بَعْدِ ذَالِكَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ(52)
🌻🌿و إِذْ ءَاتَيْنَا مُوسىَ الْكِتَابَ وَ الْفُرْقَانَ لَعَلَّكُمْ تهَْتَدُونَ(53)
🌻🌿و إِذْ قَالَ مُوسىَ‏ لِقَوْمِهِ يَاقَوْمِ إِنَّكُمْ ظَلَمْتُمْ أَنفُسَكُم بِاتخِّاذِكُمُ الْعِجْلَ فَتُوبُواْ إِلىَ‏ بَارِئكُمْ فَاقْتُلُواْ أَنفُسَكُمْ ذَالِكُمْ خَيرٌْ لَّكُمْ عِندَ بَارِئكُمْ فَتَابَ عَلَيْكُمْ إِنَّهُ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ(54)

🌸 و (به ياد آوريد) هنگامى را كه با موسى چهل شب وعده گذارديم (و او، براى گرفتن فرمانهاى الهى، به ميعادگاه آمد) سپس شما گوساله را بعد از او (معبود خود) انتخاب نموديد در حالى كه ستمكار بوديد. (51)
🌸 سپس شما را بعد از آن بخشيديم شايد شكر (اين نعمت را) بجا آوريد. (52)
🌸 و (نيز به خاطر آوريد) هنگامى را كه به موسى، كتاب و وسيله تشخيص (حق از باطل) را داديم تا هدايت شويد. (53)
🌸 و زمانى را كه موسى به قوم خود گفت: «اى قوم من! شما با انتخاب گوساله (براى پرستش) به خود ستم كرديد! پس توبه كنيد و به سوى خالق خود باز گرديد! و خود را [يكديگر را] به قتل برسانيد! اين كار، براى شما در پيشگاه پروردگارتان بهتر است.» سپس خداوند توبه شما را پذيرفت زيرا كه او توبه‏پذير و رحيم است. (54)
🌸 و (نيز به ياد آوريد) هنگامى را كه گفتيد: «اى موسى! ما هرگز به تو ايمان نخواهيم آورد مگر اينكه خدا را آشكارا (با چشم خود) ببينيم!» پس صاعقه شما را گرفت در حالى كه تماشا مى‏كرديد. (55)
🌸 سپس شما را پس از مرگتان، حيات بخشيديم شايد شكر (نعمت او را) بجا آوريد. (56)
🌻🌿البقرة : 92 وَ لَقَدْ جاءَكُمْ مُوسى‏ بِالْبَيِّناتِ ثُمَّ اتَّخَذْتُمُ الْعِجْلَ مِنْ بَعْدِهِ وَ أَنْتُمْ ظالِمُونَ
🌸 و به يقين موسى براى شما معجزات و دلايلى روشن آورد سپس شما پس از وى (پس از رفتنش به كوه طور) گوساله را به پرستش گرفتيد در حالى كه (به خود و آيات خدا) ستمكار بوديد.
🌻🌿البقرة : 93 وَ إِذْ أَخَذْنا ميثاقَكُمْ وَ رَفَعْنا فَوْقَكُمُ الطُّورَ خُذُوا ما آتَيْناكُمْ بِقُوَّةٍ وَ اسْمَعُوا قالُوا سَمِعْنا وَ عَصَيْنا وَ أُشْرِبُوا في‏ قُلُوبِهِمُ الْعِجْلَ بِكُفْرِهِمْ قُلْ بِئْسَما يَأْمُرُكُمْ بِهِ إيمانُكُمْ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنينَ
🌸 و (به ياد آريد) هنگامى كه از شما پيمان گرفتيم و كوه طور را بر بالاى سرتان بلند كرديم (و گفتيم) آنچه را به شما داديم (از آيات تورات) به اراده جدّى فرا گيريد، و بشنويد و بپذيريد. آنها (به زبان) گفتند شنيديم و (به دل گفتند) نافرمانى كرديم، و محبت گوساله در دل‏هاى آنان به خاطر كفرشان رسوخ يافت. بگو: اگر شما مؤمنيد (و ايمانتان شما را به پرستش گوساله و كشتن و تكذيب پيامبران فرمان مى‏دهد) پس بد چيزى است آنچه ايمانتان بدان دستورتان مى‏دهد!
الأعراف : 152 إِنَّ الَّذينَ اتَّخَذُوا الْعِجْلَ سَيَنالُهُمْ غَضَبٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَ ذِلَّةٌ فِي الْحَياةِ الدُّنْيا وَ كَذلِكَ نَجْزِي الْمُفْتَرينَ
كسانى كه گوساله را (معبود خود) قرار دادند، بزودى خشم پروردگارشان، و ذلّت در زندگى دنيا به آنها مى‏رسد و اينچنين، كسانى را كه (بر خدا) افترا مى‏بندند، كيفر مى دهيم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.