باتوجه به روایت خروج روح از بدن هنگام مرگ به چه معنا است ؟أبي عبد اللّه- عليه السّلام- قال: قلت: لأيّ علّة إذا خرج الرّوح من الجسد وجد له مسّا، و حيث ركّبت لم يعلم به؟

10

سوال1720 :
✳️ با توجه به روایت زیر خروج روح از بدن هنگام‌ مرگ به چه معناست؟ مگر روح جا ومکان هم دارد که از بدن خارج شود؟
قال: حدّثنا حمدان بن الحسين، عن الحسن بن الوليد، عن عمران الحجّاج، عن عبد الرّحمن، عن أبي عبد اللّه- عليه السّلام- قال: قلت: لأيّ علّة إذا خرج الرّوح من الجسد وجد له مسّا، و حيث ركّبت لم يعلم به؟ ( تفسير كنز الدقائق و بحر الغرائب، ج‏7، ص: 503)
🌸🔆❄️بسم الله الرحمن الرحیم❄️🔆🌸
#پاسخ1720
🍀🔅🌟سلام علیکم🌟🔅🍀
🌻🍀🌱🌱🍀🌻
🔆🔅🌱ورود و خروج روح از بدن در واقع «ایجاد ارتباط و علاقه» و «قطع ارتباط و علاقه» ی روح نسبت به بدن است! از واژه ی خروج بایستی مغز معنای آن را استخراج کنیم، در کاربرد کل واژگان بایستی مراد و قصد مخاطب را در کاربرد آن واژه حدس بزنیم، چه بسا از واژه ی واحدی معانی متعددی را مخاطب منظور و مقصود خود قرار دهد.
🌸🔅🌱عنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ قُلْتُ لِأَيِّ عِلَّةٍ إِذَا خَرَجَ الرُّوحُ مِنَ الْجَسَدِ وَجَدَ لَهُ مَسّاً وَ حَيْثُ رُكِّبَتْ لَمْ يَعْلَمْ بِهِ قَالَ لِأَنَّهُ نَمَا عَلَيْهِ الْبَدَن‏
🌷 از عبد الرحمن، از حضرت ابى عبد اللَّه عليه السّلام، راوى مى‏گويد محضر امام عليه السّلام عرض كردم: به چه علّت وقتى روح از جسد و كالبد انسان خارج مى‏شود درد و الم حسّ مى‏شود ولى وقتى با آن تركيب مى‏گردد يعنى روح وارد بدن مى‏شود چنين حسّى انسان نمى‏كند؟
حضرت فرمودند: به خاطر آن كه بدن با روح نموّ كرده .
🔆🔅🌱وقتی گفته میشود که روز در شب وارد شد، چنین نیست که روز درون شب حلول نموده و در داخل آن قرار بگیرد ، بلکه مراد از آن عوض شدن جای شب و روز است، همچنین به معنی زوال روز و پدیدار شدن شب را میرساند! و یا وقتی خالق هستی میفرماید که «زنده را از مرده خارج میکنی» خارج شدن زنده از مرده به این معنی نیست که زنده در داخل مرده باشد، بلکه مراد از آن این است که خالق از مرده زنده را خلق میفرماید، از نهاد کافر مومنی را میآفریند!
🌻🔅🌱آل‏عمران : 27 تُولِجُ اللَّيْلَ فِي النَّهارِ وَ تُولِجُ النَّهارَ فِي اللَّيْلِ وَ تُخْرِجُ الْحَيَّ مِنَ الْمَيِّتِ وَ تُخْرِجُ الْمَيِّتَ مِنَ الْحَيِّ وَ تَرْزُقُ مَنْ تَشاءُ بِغَيْرِ حِسابٍ
🌷شب را در روز داخل مى‏كنى، و روز را در شب و زنده را از مرده بيرون مى‏آورى، و مرده را زنده و به هر كس بخواهى، بدون حساب، روزى مى‏بخشى.»
🔆🔅🌱خارج نمودن میوه بوسیله ی آب به معنای حیات دادن به گیاه و رویش میوه بوسیله ی آن است! میوه بوسیله ی آب از چه چیز خارج میشود؟ میوه بسیله آب زنده میشود و رشد و نمو میکند! حیات و حرکت و تغییر و تحول و رشد و نمو میوه به خارج شدن تعبیر شده!
🌻🔅🌱الأعراف : 57 وَ هُوَ الَّذي يُرْسِلُ الرِّياحَ بُشْراً بَيْنَ يَدَيْ رَحْمَتِهِ حَتَّى إِذا أَقَلَّتْ سَحاباً ثِقالاً سُقْناهُ لِبَلَدٍ مَيِّتٍ فَأَنْزَلْنا بِهِ الْماءَ فَأَخْرَجْنا بِهِ مِنْ كُلِّ الثَّمَراتِ كَذلِكَ نُخْرِجُ الْمَوْتى‏ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ
🌷او كسى است كه بادها را بشارت دهنده در پيشاپيش (باران) رحمتش مى‏فرستد تا ابرهاى سنگين‏بار را (بر دوش) كشند (سپس) ما آنها را به سوى زمينهاى مرده مى‏فرستيم و به وسيله آنها، آب (حياتبخش) را نازل مى‏كنيم و با آن، از هر گونه ميوه‏اى (از خاك تيره) خارج میکنیم اين گونه مردگان را (نيز در قيامت) زنده مى‏كنيم، شايد (با توجه به اين مثال) متذكّر شويد!
🌻🔅🌱إبراهيم : 1 الر كِتابٌ أَنْزَلْناهُ إِلَيْكَ لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِ رَبِّهِمْ إِلى‏ صِراطِ الْعَزيزِ الْحَميدِ
🌷الر، (اين) كتابى است كه بر تو نازل كرديم، تا مردم را از تاريكيها (ى شرك و ظلم و جهل،) به سوى روشنايى (ايمان و عدل و آگاهى،) بفرمان پروردگارشان در آورى، بسوى راه خداوند عزيز و حميد.
🌻🔅🌱الإسراء : 80 وَ قُلْ رَبِّ أَدْخِلْني‏ مُدْخَلَ صِدْقٍ وَ أَخْرِجْني‏ مُخْرَجَ صِدْقٍ وَ اجْعَلْ لي‏ مِنْ لَدُنْكَ سُلْطاناً نَصيراً
🌷و بگو: «پروردگارا! مرا (در هر كار،) با صداقت وارد كن، و با صداقت خارج ساز! و از سوى خود، حجتى يارى كننده برايم قرار ده!»
🔆🔅🌱پس ورود روح به بدن و خروج روح از بدن مثل تاثیر آبی است که بر دانه میگذارد آبی که حیات بخش است، روحی که حیات افزاست! جسمی که بوسیله ی روح انقلاب و دگرگونی و رشد و نمو را تجربه میکند و با قطع رابطه ی روح کل حرکات جسم متوقف میشود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.