با توجه به آیه “لَخَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ أَكْبَرُ مِنْ خَلْقِ النَّاسِ وَلَٰكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ ” چرا در این آیه اشاره شده است که آفرینش آسمان ها و زمین مهم تر است؟

7

سوال2115:
سلام علیکم
لَخَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ أَكْبَرُ مِنْ خَلْقِ النَّاسِ وَلَٰكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَعْلَمُونَ
ﺁﻓﺮﻳﻨﺶ ﺁﺳﻤﺎﻧﻬﺎ ﻭ ﺯﻣﻴﻦ ﺍﺯ ﺁﻓﺮﻳﻨﺶ ﺍﻧﺴﺎﻧﻬﺎ ﻣﻬﻤﺘﺮ ﺍﺳﺖ، ﻭﻟﻰ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﻣﺮﺩم ﻧﻤﻰ ﺩﺍﻧﻨﺪ. (57 غافر)
چرا در این آیه گفته شده که آفرینش اسمانها و زمین مهم تر است؟ ایا میتوان برای اکبر معنی مهمتر قرار داد؟ از چه جهت مهمتر و بزرگتر است؟ و چگونه میتوان با آیه فتبارک الله احسن الخالقین این آیه را جمع کرد؟
🌸🔆🌷بسم الله الرحمن الرحیم🌷🔆🌸
#پاسخ2115
🍀🔅🌷علیکم السلام🌷🔅🍀
🌷🔅🌱با نظر دقیق به این آیه و دیگر آیات در ردیف آن متوجه میشویم این تحقیر خطاب به کفار و منافقان بوده و طینت ناسی آنها یادآوری شده همچنین اشاره به جنبه ی خاکی آدمی است، به یقین عناصر آسمانها از عناصر زمینی(گِل) بالاتر و عظیم تر است، یعنی خالق پیکر خاکی آدمی را تنها از چند عنصر آفریده در حالیکه قادر بود از شمار بیشتری از این عناصر را در خلقتش شرکت میداد در حالیکه میدانیم عناصر آسمانها به مراتب بیشتر میباشد.
🌷🔅🌱لازم به یادآوری است که طینت مومنین از طینت کفار جداست، اگر بخش نوری انسان را دخالت دهیم موضوع مذکور بحث دیگری را باز خواهد نمود.
🌷🔅🌱روشن است که کفار فاقد روح الایمان و امتیاز عظیم مصاحبت عقل و جنود عقل(مکارم) میباشند که آنها را از جوهر و کیمیای ناب به خاک تنها تقلیل داده است، مومن مثل الماسی است که خاک گرفته باشد و کفار تنها خاک گندیده نجس بی محتوایی هستند.
🌻🔅🌱غافر : 57 لَخَلْقُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ أَكْبَرُ مِنْ خَلْقِ النَّاسِ وَ لكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لا يَعْلَمُونَ
الصافات : 11 فَاسْتَفْتِهِمْ أَ هُمْ أَشَدُّ خَلْقاً أَمْ مَنْ خَلَقْنا إِنَّا خَلَقْناهُمْ مِنْ طينٍ لازِبٍ
پس از اينان (مشركان مكه) بپرس كه آيا اينان از نظر خلقت محكمترند يا كسانى كه ما آفريده‏ايم (از فرشتگان و آسمان‏ها و زمين و …)؟ همانا ما اينان را از گلى چسبنده آفريده‏ايم .
🌻🔅🌱النازعات : 27 أَ أَنْتُمْ أَشَدُّ خَلْقاً أَمِ السَّماءُ بَناها
آيا آفريدن شما (پس از مرگ) دشوارتر است يا آسمان، كه آن را بنا نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.