در اعتکاف شرایط خانواده را چگونه باید در نظر گرفت؟ اگر بگوییم تمام سال با خانواده ایم، پس سه روز هم برای خدا باشیم، آیا این گفته درست است؟

14

سوال1981 :

سلام علیکم در اعتکاف شرایط خانواده را چگونه باید در نظر گرفت؟
اگر بگوییم تمام سال با خانواده ایم، پس سه روز هم برای خدا باشیم، آیا این گفته درست است؟ (درحالیکه همان در کنار خانواده بودن _که عمدتا ناچیز و خرد میبینیم_ اگر به نیت قربه الی الله باشد، جهاد در راه خداست)
مثلا مادر، همسر یا فرزند به شخص نیاز داشته باشند، یا فرد مقروض باشد، یا نیاز مالی داشته باشد و… میتواند چنین شخصی همه چیز را ول کند و معتکف شود؟
🌸🔆🌷بسم الله الرحمن الرحیم🌷🔆🌸
#پاسخ1981
🍀🔅🌷علیکم السلام🌷🔅🍀
🌻🍀🌱🌱🍀🌻
🌷🔅🌱واضع اعتکاف خداست و او آگاه به تمام این مسائل میباشد، اعتکاف عبادتی است که یکی از آثارش تقویت و تحکیم روابط خانواده است! مراسم حج طولانی تر و پر هزینه تر از مراسم اعتکاف است اما اگر واجب باشد بایستی ادا شود، حتی عمره مفرده که عملی مستحبی است مورد تاکید شارع مقدس است!
🌷🔅🌱شاید مسافرت های طولانی که برای تجارت و تامین معاش خانواده صورت می پذیرد مورد اعتراض واقع نمیشود حتی مورد تشویق هم قرار میگیرند، اما اعتکاف که نیاز روحی و روانی هر فردی است مورد تنبیه قرار میگیرند، مگر کسی که برای معالجه شدن به بیمارستان مراجعه میکند مورد ملامت قرار میگیرد، اعتکاف برای معالجات بسیاری از ناراحتی های روحی و روانی ما مؤثر میباشد!
🌷🔅🌱اگر به واقع با معتکف شدن مرد حقوق واجبه ی ذو ات حقوق رعایت نشود، امر دیگری خواهد بود، اما حق و حقوق زوجین نسبت به هم مشخص و تعریف شده است! زن خانواده بهتر است علی رغم بعضی مشکلاتی که با اعتکاف ممکن است پیش بیاید بایستی زمینه را برای حضور مشتاق تر همسرش در مراسماتی همچون اعتکاف آماده سازد!
🌷🔅🌱در صورتی که افرادی جایگزین بتوانند نیازهای موقتی صاحبان حقوق را فراهم نمایند، و یا مشکل قرض شخص مقروض با سه روز و یا … تشدید نشود و یا … چه دلیلی برای عدم حضور او در مراسم خاص عبادی است!
🌷🔅🌱فرد معتکف میبایست با برنامه ریزی های لازم هر گونه اعتراض حقی را از خود دور نماید!
🌷🔅🌱 توجه نماییم که اگر جهاد بر مرد واجب شود، آیا زن میتواند با تاکید بر حقوق هر چند واجبه ی خود مانع حضور همسرش در جهاد فی سبیل الله باشد!
🌷🔅🌱اگر مرد خانواده شهید شود، چه؟!!! و یا اصلا از دنیا برود! پس بایستی به شکرانه بسیاری از نعمات الهی راه را برای حضور همسرانمان در مراسمات خاص عبادی آحت تر نماییم، هر چند که تمام این توصیه ها تکالیف مرد را نسبت به خانواده اش سلب نمی نماید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.