در اين شكي نيست كه اداي ديني كه توان پرداخت و تسويه ي آن را داريم حتي از اقامه نماز در اول وقت واجبتر است. ولي در مورد زيارت كربلا قضيه متفاوت است لطفا این موضوع را شرح دهید

19

سوال1525 :
آيا مطلب زير داراي نقص و خطا ميباشد؟ در اين شكي نيست كه اداي ديني كه توان پرداخت و تسويه ي آن را داريم حتي از اقامه نماز در اول وقت واجبتر است. ولي در مورد زيارت كربلا قضيه متفاوت است؛ در ذيل سه حديث نقل ميكنم شايد مبين باشد:
١.در روایتی از امام صادق (ع) نقل شده که حضرت فرمود قرض کردن پول برای هیچ سفری توصیه نشده مگر زیارت کربلا که ما توصیه میکنیم اگر قسمت شما شد پول قرض کنید و زودتر خودتون رو به کربلا برسونید.
(نشان از آن دارد كه سفر كربلا حتي اگر با عث ايجاد دين گردد، بايستي صورت پذيرد.)
٢.« هر کس از شیعیان ما که از خود دینی به جای گذارد، پس بر ماست که آن را ادا نماییم و هر کس از خودش مالی باقی نهاد، متعلق به ورثه اوست.»
حضرت رضا علیه السلام/ صفات الشیعه/ ص45/ ح5
(اين حديث مبين اين است كه اگر در راه ولايت و زيارت ابا عبدالله عليه السلام با وجود ديني كه توان پرداختش را نداشته ايم اگر بميريم ؛اداي آن را بر عهده ي ولي الله است)
٣.حلبى، از حضرت ابى عبد اللَّه عليه السّلام در ضمن حديث طويلى نقل كرده، وى گفت: زيارت حسین بن علی علیه السلام سبب جلب رزق براى زائر مى‏باشد، و آنچه در این راه انفاق کرده است، برای او باقی می ماند و در مقابل هر درهمى كه انفاق كرده، ده هزار درهم لحاظ می شود و برای او ذخیره می گردد، پس هنگامی که محشور شود، به او گفته می شود: به ازای هر درهم (که در راه زیارت خرج کردی)، ده هزار درهم لحاظ شده است، و خداوند به تو نظر فرموده و آنها را نزد خودش برای تو ذخیره نموده است.
(کامل الزّیارات، ص128)
(با توجه به اين حديث هزينه در راه زيارت بجز اجرش باعث جلب رزق نيز ميگردد.)
🌸🔆❄️بسم الله الرحمن الرحیم❄️🔆🌸
#پاسخ1525
🍀🔅🌟سلام علیکم🌟🔅🍀
🌻🍀🌱🌱🍀🌻
🔆🔅🌱قرض به قصد زیارت حضرت سید الشهدا علیه السلام مورد تاکید قرار گرفته، اما این امر به منزله انصراف از اداء دِین حین و یا قبل از زیارت حضرت نمیباشد، بهتر آن است که مدیون قبل از زیارت اداء دِین نماید، چه بسا داین(وام دهنده) قصد زیارت داشته باشد و امکان زیارت تنها با همان مبلغی که قرض داده قابل تامین باشد، به یقین هر کس به مال خود اُولی تر است، پس مدیون بهتر است که اداء دین کند و یا از داین برای پرداخت دِین اش مهلت بخواهد و از اینکه بدون پرداخت مال او قصد زیارت دارد اجازه و حلالیت بطلبد.
🔆🔅🌱همانطوریکه قبلا اشاره شده شیعه به معنای شیعه کسی است که به احکام خود عارف و عامل باشد و چنین کسی وقتی در تنگنای عدم امکان پرداخت دِین قرار میگیرد مشمول حدیث اداء دِین از طرف معصومین علیهم السلام میگردد.
🔆🔅🌱حضرات معصومین علیهم السلام آسمان احسان و برکات الهی اند زیارت آنها عروج به همان آسمان است، اما بایستی زیارت خالصانه و عارفانه و فداکارانه باشد تا اجر ثواب زیارت صالحین و صادقین را کسب نماید، باب برکت بودن حضرات مانع ابتلائات و امتحانات الهی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.