در مقابل کسانی که نسبت به عقاید شیعه با بی احترامی برخورد می کنند چه باید کرد ؟

6

سوال1871 :
🌷🔅🌱سلام علیکم اتفاقا حقیر هم برام سوال بود
استاد بزرگوار درمقابل اینگونه افراد واقعا باید چگونه رفتارکرد ؟
آیا اینکه پاسخ بی احترامی آنهارو با توهین وبی احترامی بدیم از سیره ثقلین هست؟
چگونه باید رفتارکرد که هم طبق ثقلین عمل کرده باشیم وحرمت ها حفظ شود وهم طرف مقابل قانع شود؟؟؟؟ ممنون استاد
🌸🔆❄️بسم الله الرحمن الرحیم❄️🔆🌸
#پاسخ1871
🍀🔅🌟سلام علیکم🌟🔅🍀
🌻🍀🌱🌱🍀🌻
🔆🔅🌱در مباحث و و نقد علمی بایستی در همان میدان علم مسائل حل و فصل شوند، اما زمانی که یکی از طرفین بخاطر درماندگی در استدلال از مسیر اخلاق خارج شود، در این شرایط واکنش مخاطبین در تثبیت حق و صدارت علم خیلی موثر خواهد بود.
🌻🔅🌱و لا تَأْخُذْكُمْ بِهِما رَأْفَةٌ في‏ دينِ اللَّهِ – باید بدانیم که عزیزتر از عزیز، الله عزیز است! مقام و منصب و آب و آبروی ما فدای خدای واحد باد!
🔆🔅🌱بنا به مقتضیات حال بایستی رفتار خود را تنظیم نماییم، زمانی لازم است که به نرمی برخورد شود، مثل کسی که به سرماخوردگی گرفتار شده، که در طریق درمانش خشونت جایی ندارد!
🌻🔅🌱المؤمنون : 96 ادْفَعْ بِالَّتي‏ هِيَ أَحْسَنُ السَّيِّئَةَ نَحْنُ أَعْلَمُ بِما يَصِفُونَ
🌷بدى را به بهترين راه و روش دفع كن ! ما به آنچه توصيف مى‏كنند آگاهتريم‏
🌻🔅🌱فصلت : 34 وَ لا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَ لاَ السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتي‏ هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذي بَيْنَكَ وَ بَيْنَهُ عَداوَةٌ كَأَنَّهُ وَلِيٌّ حَميمٌ
🌷هرگز نيكى و بدى يكسان نيست بدى را با نيكى دفع كن، ناگاه (خواهى ديد) همان كس كه ميان تو و او دشمنى است، گويى دوستى گرم و صميمى است!
🔆🔅🌱اما زمانی لازم است که برای درمان بیماری عمل جراحی صورت بگیرد!
🌸🔅🌱 ردَّ الْحَجَرَ مِنْ حَيْثُ جَاءَكَ فَإِنَّهُ لَا يُرَدُّ الشَّرُّ إِلَّا بِالشَّر . غرر
🌷سنگ را از جایی که آمده برگردان چرا که شرّ را جز شرّ دفع نمیکند( یعنی مواقعی پیش میایید که بایستی با شدت تمام با بدی برخورد نمود)
🔆🔅🌱 زمانی «َ الْكاظِمينَ الْغَيْظَ » و زمانی «أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّار» زمانی عفو و گذشت «فَاعْفُوا وَ اصْفَحُوا» و زمانی انتقام «وَ لَكُمْ فِي الْقِصاصِ حَياة»
🔆🔅🌱در تمام موارد بایستی مثل یک پزشک ماهر و مجرب عمل نمود، چه بسا موضوع نیاز به عمل جراحی فوری داشته باشد و یا درد با یک شربت آرامبخشی التیام یابد، یادمان نرود که زمانی میرسد که برای دفع عفونت جراحت چرگین بایستی زخم داغ زده شود!
🔆🔅🌱باز بایستی این موضوع مهم فراموش نشود که بیشتر جملات کفرآمیز و شرک آلود از روی خطاست، هر چند که از روی خطا باشد، اغماض از آن خطای عظیم تری خواهد بود، بایستی در جهت اصلاح آن گام برداشت، ویروس کوچکی میتواند با تکثیر سلامتی و حیات بدن و را به خطر افکند و با سرایت جامعه ای را آلوده سازد! پس بایستی رافت و عطوفت خود را در بازار خودش خرج نماییم نه هر جایی، دلسوزی هم محل خاص خود را می طلبد نه هر جایی! آمپولی که به بچه ی شیرخوار زده میشود نهایت محبت است! و دلسوزی در این مورد نهایت دشمنی است! درد بعضا با آمپول قابل درمان است، بیمورد نبایستی دلسوزی کرد!
🔆🔅🌱یادمان نرود که «توحید یعنی تمام هویت بندگی و تمام هدف» پس برای دفاع از آن همه باید آستین بالا زنند، مدافعان توحید نبایستی سرکوب شوند! بلکه بایستی در تقویت آن کوشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.