روایت های مختلفی برای مبارزه با غلو مطرح شده است و به طور واضح بیان شده است که ائمه رب نیستند پس چرا در برخی روایت ها که از رب برای معرفی ائمه ی اطهار استفاده شده را رد نمی کنیم و آن ها را شروع به توجیه کردن می کنیم؟

15

سوال1347 :
سلام علیکم حضرت علی علیه السلام میفرماید :انا رب الارض الذی یسکن الارض به … با توجه به روایت معروفی که از ائمه علیهم السلام برای مبارزه با غلو : “اجعلونا مربوبین و قولوا فی فضلنا ما شئتم” این روایت که با تعبیرات مختلفی نقل شده (نزلونا عن الربوبیة ، اجعلوا لنا ربا” و …) یک پیام مشترک دارد و آن اینکه امام رب نیست پس چرا روایاتی را که می گوید “امام رب است” بجای انکار ، توجیه می کنیم ؟! وکسی که می گوید “انا عبد من عبید محمد” هرگز نمی گوید “انا رب الارض” ! آیا بهتر نیست بجای توجیه چنین روایتی از اساس منکر آن شویم ؟
🌸🔆❄️بسم الله الرحمن الرحیم❄️🔆🌸
#پاسخ1347
🍀🔅🌟سلام علیکم🌟🔅🍀
🌻🍀🌱🌱🍀🌻
🔆🔅🌱قصدی برای بررسی سندی و متنی و صحت صدور این روایت را ندارم ، بلکه از نگاه دیگر میخواهم به آن نگاه کنم،
🔆🔅🌱 اگر صدور حدیث صحت داشته باشد، و مراد از «رب» را به معنی پدیدآورنده و مخترع و مبدع و مبدء زمین بگیریم سخنی شرک آلود رقم زده ایم.
🔆🔅🌱اما اگر معنی لغوی آن لحاظ کنیم و محدوده ی معنایی را در حد و مرز مخلوقات الهی در نظر بگیریم، مشکلی بوجود نمی آید،
🔆🔅🌱هیچ مخلوقی مالک و صاحب هیچ چیزی در این عالم حتی در حد یک ذره مثل یک الکترون هم نمیباشد، اگر پروردگار عالمیان مُلک و سلطنت را به هر یک از مخلوقاتش که ارزانی دارد، کسی را توان اعتراض نخواهد بود!
🌻🔅🌱آل‏عمران : 26 قُلِ اللَّهُمَّ مالِكَ الْمُلْكِ تُؤْتِي الْمُلْكَ مَنْ تَشاءُ وَ تَنْزِعُ الْمُلْكَ مِمَّنْ تَشاءُ وَ تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاءُ بِيَدِكَ الْخَيْرُ إِنَّكَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ
🍀☀️🌱بگو: «بارالها! مالك حكومتها تويى به هر كس بخواهى، حكومت مى‏بخشى و از هر كس بخواهى، حكومت را مى‏گيرى هر كس را بخواهى، عزت مى‏دهى و هر كه را بخواهى خوار مى‏كنى. تمام خوبيها به دست توست تو بر هر چيزى قادرى.
🔆🔅🌱حال با این وصف اگر مولا علی علیه السلام حاکم زمین و زمان و عرش و کرسی باشد، خدایش این مُلک و سلطنت را عطایش نموده!
🔆🔅🌱مقام والای مولا و تمام امتیازات زمینی و آسمانی و فراتر از آسمانی آنحضرت تنها بخاط زیبایی و سلامت و صلابت و خلوص بندگی اوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.