كساني كه خلافكار و گناهكارند و هنوز بر دلهايشان مهر نخورده است؛ اگر ساليانه چند بار به زيارت ميروند؛ آيا درسته كه بگيم خدا و امامان اين زيارت را قبول ندارند؟ يا با توجه به حديث زير همين زيارتشون باعث كمك به ترك گناه و حركت از ظلمت به سوي نور خواهد شد؟

33

سوال1526 :
كساني كه خلافكار و گناهكارند و هنوز بر دلهايشان مهر نخورده است؛ اگر ساليانه چند بار به زيارت ميروند؛ آيا درسته كه بگيم خدا و امامان اين زيارت را قبول ندارند؟ يا با توجه به حديث زير همين زيارتشون باعث كمك به ترك گناه و حركت از ظلمت به سوي نور خواهد شد؟
ابن ابی یعفور گفت به حضرت صادق (علیه السلام) عرض کردم: من با مردم مراوده دارم، بسیار در شگفتم از اینکه عده ای از مردم هستند ولایت نسبت به شما ندارند، فلانی و فلانی را دوست دارند، اما امین و راستگو و باوفایند، عده ای نیز هستند که شما را دوست می دارند و دارای ولایتند ولی آن امانت و وفا و راستگویی را ندارند. حضرت صادق (علیه السلام) این سخن را شنید راست نشست و مانند شخص خشمناک روی به من کرده فرمود: آنهائی که دوستی دارند نسبت به هر پیشوای ظالمی که از جانب خدا منصوب نشده دین ندارند. کسانی که ولایت دارند نسبت به امام عادلی که از طرف خداست بر آنها سرزنش و عتابی نیست. عرض کردم آنها دین ندارند و اینها سرزنش نمی شوند؟ فرمود آری آنها دین ندارند و اینها سرزنش نمی شوند.
سپس فرمود: مگر این آیه را نشنیده ای که خداوند می فرماید: الله ولی الذین آمنوا یخرجهم من الظلمات الی النور خدا پشتیبان کسانی است که ایمان آورده اند آنها را از تاریکیها بسوی نور می برد، یعنی از تاریکیهای گناه بسوی نور توبه و مغفرت می برد به واسطه دوستی و ولایت با امام عادلی که از جانب خدا است.
و نیز می فرماید: و الذین کفروا اولیائهم الطاغوت یخرجونهم من النور الی الظلمات. ابن ابی یعفور می گوید عرض کردم مگر منظور از این آیه کفار نیست به دلیل اینکه می فرماید و الذین کفروا. فرمود مگر کفار در حال کفر نور دارند که از نور به تاریکیها برده شوند.
همانا منظور این اشخاصند که به واسطه دوست داشتن پیشوایان ستمگری که از جانب خدا منصوب نشده اند، از نور اسلام به تاریکیهای کفر کشیده می شوند، آتش بر آنها با کفار واجب شده از اینرو خداوند می فرماید: اولئک اصحاب النار هم فیها خالدون این دسته، اهل آتشند و در آنجا همیشه خواهند بود.
🌸🔆❄️بسم الله الرحمن الرحیم❄️🔆🌸
#پاسخ1526
🍀🔅🌟سلام علیکم🌟🔅🍀
🌻🍀🌱🌱🍀🌻
🔆🔅🌱ولایتمداری، تکالیف را تخفیف نمی دهد بلکه تشدید میکند، کسی که اهل ولایت است مسئولیتش افزایش مییابد، هدایت محبان حضرات، با ایمان و تقوا جلوه پیدا میکند و گرنه محبتشان غیر واقعی میباشد، خروج از ظلمت و ورود به نور بایستی در همین دنیا تحقق یابد!
🌻🔅🌱الحديد : 13 يَوْمَ يَقُولُ الْمُنافِقُونَ وَ الْمُنافِقاتُ لِلَّذينَ آمَنُوا انْظُرُونا نَقْتَبِسْ مِنْ نُورِكُمْ قيلَ ارْجِعُوا وَراءَكُمْ فَالْتَمِسُوا نُوراً فَضُرِبَ بَيْنَهُمْ بِسُورٍ لَهُ بابٌ باطِنُهُ فيهِ الرَّحْمَةُ وَ ظاهِرُهُ مِنْ قِبَلِهِ الْعَذابُ
☀️روزى كه مردان و زنان منافق به مؤمنان مى‏گويند: «نظرى به ما بيفكنيد تا از نور شما پرتوى برگيريم!» به آنها گفته مى‏شود: «به پشت سر خود بازگرديد و كسب نور كنيد!» در اين هنگام ديوارى ميان آنها زده مى‏شود كه درى دارد، درونش رحمت است و برونش عذاب!
🔆🔅🌱اما در مورد اهل خلاف که به مکارم مُزیّن میباشند اگر از مکارم عدول کنند تنبیه میشوند، اما همین خُلقیات بدون ولایت سودی به آنها نخواهد داشت! ولایت روشنایی چراغ مکارم است، بدون ولایت هیچ جان و دلی روشن نخواهد شد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.