لطفا این دو حدیث را شرح دهید. “امام علی علیه السلام می فرمایند: من عرف نفسه فقد انتهي الي غاية كلّ معرفة و علم” و ” امام علی علیه السلام می فرمایند: من عرف نفسه جلّ امره”

75

سوال1839 :

لطفا دو حدیث زیر را بازتر و شفاف تر توضیح بفرمائید مولا علی ع در این حدیث به چه شناخت هایی اشاره دارد
امام علی علیه السلام می فرمایند: من عرف نفسه فقد انتهي الي غاية كلّ معرفة و علم= كسي كه خود را بشناسد به نهايت هر علم و شناختي رسيده است
امام علی علیه السلام می فرمایند: من عرف نفسه جلّ امره= كسي كه خود را بشناسد كارش بزرگ شود
🌸🔆❄️بسم الله الرحمن الرحیم❄️🔆🌸
#پاسخ1839
🍀🔅🌟سلام علیکم🌟🔅🍀
🌻🍀🌱🌱🍀🌻
🔆🔅🌱حد و حدود موجودات از افق وجود خویش فراتر نمیتواند برود، انسان کتاب وجود خویش است اگر خود را بخواند و به تحصیل خود بپردازد دانش آموخته ی معرفت نفس خویش شود و به همان میزان به علوم آفرینش دست یابد، برای رسیدن به معارف بالاتر از خود میبایست وجودش رشد و تکامل یابد و میزان رشد او معارف اضافی خواهد بود که در جان او پدیدار خواهد شد!
🔆🔅🌱انسان وقتی خود را بشناسد زمینه ی رشدش فراهم میشود و با رشد و شکوفایی اش صفحات کتاب وجودش افزایش مییابد!
🔆🔅🌱انسان آیه ی الهی است با شناخت آیه، انسان به معرفت خدا میرسد اما این معرفت در حد خودش خواهد بود نه در شان کبریایی خدا! مَنْ عَرَفَ نَفْسَهُ فَقَدْ عَرَفَ رَبَّه‏
🔆🔅🌱چون هدف خلقت عبادت است (وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الانسَ الاَّ ليَعْبُدون‏) و عبادت بدون معرفت امکان پذیر نیست و معرفت خدا تنها با معرفت نفس امکان پذیر است؛ و بالاترین منزلت برای انسان شناخت پروردگار است، معرفت اصل و ریشه ی محبت و عبادت است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.