پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ان شاء الله گفتن را چرا فراموش کرد و دو هفته وحی قطع شد (مجمع البیان)؟

26

سوال1912 :

🍀🔅🌟سلام علیکم 🌟🔅🍀
وَلَا تَقُولَنَّ لِشَيْءٍ إِنِّي فَاعِلٌ ذَلِكَ غَدًا [سوره الكهف : 23]
و هرگز در مورد كارى نگو: «من فردا آن را انجام مى‏دهم» … (23)
إِلَّا أَنْ يَشَاءَ اللَّهُ ۚ وَاذْكُرْ رَبَّكَ إِذَا نَسِيتَ وَقُلْ عَسَى أَنْ يَهْدِيَنِ رَبِّي لِأَقْرَبَ مِنْ هَذَا رَشَدًا [سوره الكهف : 24]
مگر اينكه خدا بخواهد! و هر گاه فراموش كردى، (جبران كن) و پروردگارت را به خاطر بياور؛ و بگو: «اميدوارم كه پروردگارم مرا به راهى روشنتر از اين هدايت كند!» (24)
❇️پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ان شاء الله گفتن را چرا فراموش کرد و دو هفته وحی قطع شد (مجمع البیان)
🌸🔆❄️بسم الله الرحمن الرحیم❄️🔆🌸
#پاسخ1912
🍀🔅🌟 علیکم السلام🌟🔅🍀
🌻🔅🌱الكهف : 23 وَ لا تَقُولَنَّ لِشَيْ‏ءٍ إِنِّي فاعِلٌ ذلِكَ غَداً
🌷و هرگز در مورد كارى نگو: «من فردا آن را انجام مى‏دهم» …
🌻🔅🌱الكهف : 24 إِلاَّ أَنْ يَشاءَ اللَّهُ وَ اذْكُرْ رَبَّكَ إِذا نَسيتَ وَ قُلْ عَسى‏ أَنْ يَهْدِيَنِ رَبِّي لِأَقْرَبَ مِنْ هذا رَشَداً
🌷مگر اينكه خدا بخواهد! و هر گاه فراموش كردى، پروردگارت را به خاطر بياور و بگو: «اميدوارم كه پروردگارم مرا به راهى روشنتر از اين هدايت كند!»
🔆🔅🌱آیه ی شریفه درس علمی و عملی مشیّت الهی است، در این آیه، خالق تکلیف افراد را در تصمیمات شان تبیین فرموده، به حتم چه انسان بخواهد و یا نخواهد هیچ عملی از او به وقوع نمی پیوندد و همچنین هیچ عملی از او ساقط نمیشود مگر اینکه به مشیت الهی تقدیر شده باشد، قول « ان شاء الله» لبیک تایید مشیت الهی است!
🔆🔅🌱آیه ی شریفه در واقع تنفیذ قانون جدیدی در اقرار به مشیّت الهی است، شبیه تغییر قبله از بیت المقدس بسوی بیت الله الحرام است.
🌻🔅🌱البقرة : 144 … فَوَلِّ وَجْهَكَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ وَ حَيْثُ ما كُنْتُمْ فَوَلُّوا وُجُوهَكُمْ شَطْرَه…
پس روى خود را به سوى مسجد الحرام برگردان، و هر جا كه باشيد روى خود را به سوى آن برگردانيد …
🔆🔅🌱نزول آیه ی شریفه ی «ان شاء الله» مثل نزول آیه ی «بسم الله الرحمن الرحیم» است، یعنی به طرق مختلف با نام خدا کارها را شروع نمود، اما بهترین راه و روش و عبارت شروعی همان «بسم الله الرحمن الرحیم» است. به همان صورت نیز بهترین طریق اقرار به مشیت الهی گفتن «ان شاء الله» میباشد.
🔆🔅🌱کسی که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم را متهم به خطا کند، به یقین خودش خطا کار – بلکه معصیت کار- است. برای اینکه قانونی که وضع نشده اجرایش بی معنا خواهد بود، قانون گفتن «ان شاء الله» زمان نزول و ابلاغ آن است، پس کسی که بعد نزول آیه «ان شاء الله» نگوید خطا کار است نه قبل از آن. هر چند که به اشکال مختلف اقرار به مشیّت الهی انجام پذیرد.
🔆🔅🌱چگونه امکان دارد که رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم خدا را فراموش کند در حالیکه خودش حقیقت ذکر الهی است! خودش صنعت مشیّت الهی است به حقیقت «عبده و رسوله».
🔆🔅🌱رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم علم آموز درگاه حضرت علیم است، علمی که آموخته عملی ساخته و تبدیل به شهر علم گشته! درس « ان شاء الله» را از معبودش آموخت و به عالمیان یادش داد! آفرین بر این پیغمبر علم و ادب و حکمت و هنر.
🔆🔅🌱الله اکبر تکبیرة الاحرام نماز و «ان شاء الله» رمز اعلام و اقرار مشیّت الهی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.