کسی که در راه خداست و با اموال خود تمام حقوق شرعیه خمس و رسیدگی به یتیمان و مسکینان و غیره رو به نحو شایسته ادا میکند. چرا باید با اضافه ی مال خود(با خریدن وسایل حلال)راه جهنم را به روی خود بگشاید و خون یتیم و مسکینی را بریزد؟

29

سوال2209 :
#تکمله-#سوال2206
استاد با توجه به پاسخی که فرمودید برای بنده جای سوال است. کسی که در راه خداست و با اموال خود تمام حقوق شرعیه خمس و رسیدگی به یتیمان و مسکینان و غیره رو به نحو شایسته ادا میکند. چرا باید با اضافه ی مال خود(با خریدن وسایل حلال)راه جهنم را به روی خود بگشاید و خون یتیم و مسکینی را بریزد؟
🌸🔆🌷بسم الله الرحمن الرحیم🌷🔆🌸
#پاسخ2209 برگ اول
🍀🔅🌷علیکم السلام🌷🔅🍀
🌷🔅🌱ثروت امانت الهی در دستان ماست!
🌷🔅🌱در حد وسط بایستی از ثروت بهره برداری های شخصی به عمل آید هر گونه افراط در آن قدم گذاشتن در راه خطاست!
🌸🔅🌱امام صادق علیه السلام به روايت ابان بن تغلب: مال مال خداست كه آن را نزد مالداران به امانت مى‏گذارد، و بر آنان روا مى‏دارد كه از اين مال با ميانه‏روى بخورند و بياشامند و بپوشند و ازدواج كنند و از مركوب بهره‏مند شوند؛ و آنچه مى‏ماند به فقراى مؤمنان بدهند، و نابسامانى زندگى آنان را به سامان آورند؛ پس هر كس چنين كند، آنچه مى‏خورد و مى‏آشامد و سوار مى‏شود و ازدواج مى‏كند، بر وى حلال است، و آنچه از اين اندازه بگذرد بر وى حرام است. سپس امام اين آيه را خواند: «وَ لا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لا يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ** اسراف مكنيد كه خدا اسراف‏كنندگان را دوست نمى‏دارد». و فرمود: آيا خيال مى‏كنيد كه خدا مردى را بر مالى- كه به او عطا كرده است- امين بداند، كه براى خود اسبى به ده هزار درهم بخرد، با اينكه اسب بيست درهمى براى او بس است؟ … و در قرآن بگويد: «وَ لا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لا يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ*»*.
الحياة / ترجمه احمد آرام، ج‏3، ص: 124
🌸🔅🌱 قالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع أَ تَرَى اللَّهَ أَعْطَى مَنْ أَعْطَى مِنْ كَرَامَتِهِ عَلَيْهِ وَ مَنَعَ مَنْ مَنَعَ مِنْ هَوَانٍ بِهِ عَلَيْهِ كَلَّا وَ لَكِنَّ الْمَالَ مَالُ اللَّهِ يَضَعُهُ عِنْدَ الرَّجُلِ وَدَائِعَ وَ جَوَّزَ لَهُمْ أَنْ يَأْكُلُوا قَصْداً وَ يَشْرَبُوا قَصْداً وَ يَلْبَسُوا قَصْداً وَ يَنْكِحُوا قَصْداً يَرْكَبُوا قَصْداً وَ يَعُودُوا بِمَا سِوَى ذَلِكَ عَلَى فُقَرَاءِ الْمُؤْمِنِينَ وَ يَرْمُوا بِهِ شَعَثَهُمْ «3» فَمَنْ فَعَلَ ذَلِكَ كَانَ مَا يَأْكُلُ حَلَالًا وَ يَشْرَبُ حَلَالًا وَ يَرْكَبُ حَلَالًا وَ يَنْكِحُ حَلَالًا وَ مَنْ عَدَا ذَلِكَ كَانَ عَلَيْهِ حَرَاماً ثُمَّ قَالَ لا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لا يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ «4»- أَ تَرَى اللَّهَ ائْتَمَنَ رَجُلًا عَلَى مَالٍ يَقُولُ لَهُ أَنْ يَشْتَرِيَ فَرَساً بِعَشَرَةِ آلَافِ دِرْهَمٍ وَ تُجْزِيهِ فَرَسٌ بِعِشْرِينَ دِرْهَماً وَ يَشْتَرِيَ جَارِيَةً بِأَلْفٍ وَ تُجْزِيهِ جَارِيَةٌ بِعِشْرِينَ دِينَاراً ثُمَّ قَالَ لا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لا يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ.
🌸🔆🌷بسم الله الرحمن الرحیم🌷🔆🌸
#پاسخ2209 برگ دوم
🍀🔅🌷علیکم السلام🌷🔅🍀
🌷🔅🌱مال و ثروت از جمله خطرناک ترین پدیده ای است که راه شرک و کفر را به روی آدمی میگشاید، ثروتمندی یعنی ورود به سخت ترین امتحان بندگی، کوچکترین خطا در این وادی جبران ناپذیر خواهد بود! باید مواظب بود تا محبت مال و ثروت به دل رسوخ ننماید چرا که جای معبود را خواهد گرفت.
🌸🔅🌱 إنَّ لِكُلِّ أُمَّةٍ فِتْنَةً وَ إِنَّ فِتْنَةَ أُمَّتِي الْمَالُ‏
روضة الواعظين و بصيرة المتعظين (ط – القديمة)، ج‏2، ص: 430
🌷رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: برای هر امتی فتنه ای وجود دارد و فتنه ی امت من مال و ثروت است.
🌸🔅🌱 «لكلّ أمّة عجل، و عجل هذه الأمّة الدّينار و الدّرهم
-🌷 رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: هر امّتى را گوساله‏اى (بتى) است، و گوساله (بت) اين امّت دينار و درهم است».
الحياة / ترجمه احمد آرام، ج‏4، ص: 164
🌷🔅🌱عشق مال بهره اخروی آدمی را از بین میبرد و باعث تضعیف ایمان میگردد.
🌸🔅🌱حبُّ الْمَالِ يُوهِنُ الدِّينِ وَ يُفْسِدُ الْيَقِينَ.
عيون الحكم و المواعظ (لليثي)، ص: 231
🌷مولا علی علیه السلام فرمودند: محبت ثروت دین را سست و باور را از بین میبرد.
🌸🔅🌱 قالَ ع يَا ابْنَ آدَمَ مَا كَسَبْتَ فَوْقَ قُوتِكَ فَأَنْتَ فِيهِ خَازِنٌ لِغَيْرِكَ‏
نهج البلاغة (للصبحي صالح)، ص: 503
🌷اي آدميزاد! (بدان) هر چه زيادتر از روزي خود به دست مي‌آوري خزانه‌دار براي ديگري خواهي بود.
🌸🔅🌱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.