استاد آیا اهدای عضو مجوز شرعی داره؟ آثار باطنی که برای متوفی اهداء کننده داره بیان کنید!

25

سوال1325 :
سلام علیکم استاد آیا اهدای عضو مجوز شرعی داره؟ آثار باطنی که برای متوفی اهداء کننده داره بیان کنید! تشکر 💐💐💐💐
🌸🔆❄️بسم الله الرحمن الرحیم❄️🔆🌸
#پاسخ1325
🍀🔅🌟سلام علیکم🌟🔅🍀
🌻🍀🌱اعضاء و جوارح و جوانج و تمام جوانب وجودم قربان تو ای بی همتا🌱🍀🌻
🔆🔅🌱قبل از هر چیز باید مشخص شود که ما صاحب اعضا و جوارح و جوانح خود نیستیم که بخواهیم نسبت به آنها تصمیمات شخصی بگیریم، بلکه این اعضا امانات الهی بوده و بایستی در راه او خرج شود!
🔆🔅🌱اگر اعضا و جوارح را میخواهیم در راه خدا قربانی کنیم پس بایستی خوب نسبت به طراحی شهادت اعضا خود عاقلانه اقدام نماییم!
🔆🔅🌱اگر مجاز به اهدا باشیم بایستی نفع این اعضا نصیب مومنین و اهل ایمان شود – لا غیر- اهداء عضو به اهل نفاق و کفر و معصیت و بی ایمان مثل تقویت بنیان گناه و معصیت میباشد.
🔆🔅🌱حتی در شرایطی خاص -البته نظر شخصی است هر کس به مرجع خود مراجعه کند- میتواند عضو حیاتی خود را به فردی که از حیث ایمانی قویتر است اهدا کند هر چند که بمیرد اما این مرگ بایستی مثل شهادت باشد، مثلا عالم بزرگ دینی که دچار مشکل قلبی است و نیاز به پیوند قلبی دارد و یا فرمانده لشگر اسلام که دچار آسیب دیدگی قلبی است و …
🔆🔅🌱باید امانت دار امینی باشیم و بار امانت اعضا و جوارح و جوانح خود را سالم به مقصد اصلی اش برسانیم، بایستی تمام اعضا شهید شوند و جاودانه گردند پس نبایستی به مرگ اعضا راضی شویم بلکه توفیق شهادت را نصیب اعضا و جوارحمان نماییم. همچنین نبایستی اجازه دهیم که اعضای ما اسباب معصیت دیگران شود.
🔆🔅🌱هر کس به نظر مرجع تقلید خود رجوع کند.
🍀🍀نظر علما در باره اهدا اعضا🍀
اهدای عضو چه حکمی دارد؟
می‌خواستم بدانم نظر آیات عظام در مورد اهدای عضو بعد از مرگ مغزی چیست؟
پاسخ اجمالی
پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:[1]
دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی):
اگر استفاده از اعضاى بدن بیماران مذکور براى معالجه بیماران دیگر، باعث تسریع در مرگ و قطع حیات آنان شود جایز نیست، در غیر این صورت اگر عمل مزبور با اذن قبلى وى صورت بگیرد و یا نجات نفس محترمى متوقف بر آن عضو مورد نیاز باشد، اشکال ندارد.
دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مدظله العالی):
قطع اعضا میت مسلمان جایز نیست و مستلزم دیه است و دفن آن در صورت قطع واجب است مگر این که حیات مسلمانى بر آن متوقف باشد که در این صورت جایز است ولى دیه واجب است. و اگر خودش وصیت کرده باشد دیه ساقط است ولى اگر حیات مسلمانى متوقف نباشد و وصیت کرده باشد عمل به آن مورد اشکال است.
حضرت آیت الله العظمی شبیری زنجانی (مد ظله العالی):
اهدای عضو در غیر فرض ضرورت جایز نیست.
پاسخ دفتر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله العالی):
به نظر اینجانب برداشتن عضو مسلمانی که هنوز فوت نکرده و لو مرگ مغزی او مسلم باشد، جایز نیست.
دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی):
در صورت نیاز و ضرورت، با رضایت بستگان و با رعایت شرایط اشکالی ندارد.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی (مد ظله العالی):
در صورت وصیت میت مانعی ندارد و در غیر این‌صورت باید با صلاحدید حاکم شرع ( ولی فقیه) باشد.
حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی (مد ظله العالی):
تشریح بدن مسلمان مرده جایز نیست و بر تشریح کننده، دیه جنین مسلمان ـ به تفصیلى که در کتاب دیات مذکور است- لازم مى‌شود.
تشریح بدن کافر غیر ذمّى مرده جایز است و جواز تشریح بدن ذمّى و عدم ثبوت دیه جنین ذمّى در تشریح آن محلّ اشکال است، مگر آن که در آیین آنها جایز باشد که در این صورت مانعى ندارد و اگر مرده‌اى، مسلمان بودن یا ذمّى بودن او مشکوک باشد، تشریح بدن او جایز است.
اگر زنده ماندن مسلمان، متوقف بر تشریح بدن مرده‌اى شود و تشریح بدن غیر مسلمان و یا مشکوک الاسلام ممکن نباشد و راه دیگرى براى زنده نگه داشتن آن مسلمان نباشد، در این صورت جایز است که بدن مسلمان مرده را تشریح کنند و دیه جنین مسلمان ـ به تفصیلى که در باب دیات ذکر شده است ـ بر تشریح کننده لازم مى‌شود.
بریدن عضوى از اعضاى بدن مسلمان مرده ـ مانند چشم و غیر آن ـ به منظور پیوند زدن آن به بدن شخص زنده جایز نیست، و قطع کننده باید دیه آن عضو را که دیه اعضاى جنین مسلمان است بپردازد، ولى چنانچه زنده ماندن مسلمان متوقف باشد بر این که عضو بدن مسلمان مرده‌اى را ببُرند و به او پیوند زنند، بریدن آن عضو جایز است، ولى قطع کننده باید دیه آن را بپردازد و پس از پیوند، که جزء بدن زنده گشت، احکام بدن زنده بر آن جارى است.
اگر کسى در حال حیات خود وصیّت کند که پس از مردن او عضوى از اعضاى او را قطع کنند و به دیگرى پیوند زنند، صحّت این وصیّت محلّ اشکال است.
اگر شخصى راضى شود که در حال حیات خود عضوى از اعضاى او را بریده و به دیگرى پیوند زنند، چنانچه آن عضو از اعضاى رئیسه باشد که بریدن آن صدمه‌اى به حیات او مى‌زند‌، و یا نقص و عیبى در او ایجاد مى‌کند، بریدن آن عضو جایز نیست‌. و اگر با بریدن آن عضو ضرر و عیبى بر او وارد نمى‌شود ـ مانند بریدن مقدارى از پوست و یا گوشت ران که جاى آن روییده مى‌شود ـ بریدن آن عضو با رضایت او جایز است، و مى‌تواند براى رفع ید از آن عضو مبلغى دریافت کند.
حضرت آیت الله مهدی هادوی تهرانی (دامت برکاته):
اهدای عضو پس ازمرگ یا در جایی که ضرر قابل توجه عقلایی برای اهدا کننده نداشته باشد یا نجات جان کسی به آن بستگی داشته باشد اشکالی ندارد. لینک به سایت استفتائات
[1]. استفتا از دفاتر آیات عظام: خامنه‌ای، سیستانی، شبیری زنجانی، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، وحید خراسانی و نوری همدانی (مد ظلهم العالی)، توسط سایت اسلام کوئست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.